Skip to content
mapa & GPS poloha  předpověď počasí
Joachim Harbeck/photocompany

Od pramene Labe po Severní moře

Od pramene Labe v Krkonoších až k ústí Labe do Severního moře měří řeka Labe na 1.100 km. Protože stezka nekopíruje přesně řeku v poměru 1:1, měří Labská stezka na 1.270 kilometrů.

Kdo by chtěl projet celou stezku naráz, měl by si rezervovat alespoň 14 dnů. Jinou možností je rozdělit si dovolenou do dvou až třech úseků.

Celou stezku najednou?

Radler am Schiffsanleger bei Geesthacht

Jakým cyklistou jste?

Pohodový cyklista

Kolo ze sklepa vytahuje jen zřídka. Nejraději jezdí po rovině. Čím více podnětů k zastávce, tím lépe. Delší etapy než 30 až 40 km nemá rád.

Dálkový cyklista

V sedle kola už urazil/a několik dálkových tůr. Na jízdě na kole se jim líbí kombinace svěžího vzduchu a pohybu. Rád se sem tam podívá na některé z pamětihodností. Umí dobře odhadnout průměrnou rychlost jízdy a nevadí mu vůbec etapy 60 -70 km dlouhé.

Sportovní cyklista

I doma pravidelně trénujete a při dovolené jde především o jízdu na kole. Zastávky a prohlídky pamětihodností nejsou důležité. Na tachometru musí být za den aspoň 100km.

Oblíbené vzdálenosti u cyklistů

 

Špindlerův Mlýn - Dresden cca 430 km


Špindlerův Mlýn - Praha cca 260 km


Praha - Dresden cca 220 km


Dresden - Dessau-Roßlau = cca 260 Kilometer


Magdeburg - Hamburg = cca 370 Kilometer


Magdeburg - Cuxhaven = cca 480 Kilometer


Dresden - Hamburg = cca 600 Kilometer

Z našich dotazníkových šetřeni známé nejoblíbenější úseky Labské stezky mezi cykloturisty, stejně jako kolik kilometrů za den urazí a kolik k tomu mají času. Proto si jistě najdete i vy svůj ideální úsek pro vaší dovolenou, pokud nechcete jet Labskou stezku celou naráz.

Určitě se budete rozhodovat zda pojedete po či proti proudu Laabe. Samozřejmě máme pro vás připravených několik tipů. Stejně tak místa, která jsou nejvhodnějšími startovními a cílovými místy, protože jsou dobře napojena např.na vlaky EC. Do Špindlerova Mlýna můžete dojet pohodlně i Radbus.

Neumarkt Dresden mit Frauenkirche im Hintergrund
Sylvio Dittrich
<i class="fa-solid fa-camera" aria-hidden="true"></i><span title="photocompany">photocompany</span>
photocompany

Individuální plánování nebo cestovní kancelář?

Mnoho cyklistů si plánuje dovolenou samo na vlastní pěst. Mnoho se rozhoduje spontánně a neví, kam se vypraví zítra. Na Labské stezce je dostatek ubytování a proto je šance, že vždy naleznete nějaký nocleh vysoká.
V době prázdnin a prodloužených víkendů přesto doporučujeme udělat si rezevraci dopředu.

Hned několik cestovních kanceláří a touroperátorů v Německu i Česku nabízí organizované přeshraniční cyklodovolené na Labské stezce v ČR i Německu. Cykloturisté většinou jedou sami, cestovní kancelář obstarává rezervace ubytování, půjčení kol či převoz zavazadel či osob. Stejně tak se postará i o extra noci v cíli vaši dovolené či vstupenky na kulturní a sportovní akce apod. Pro skupiny od 6 osob dostanete často i slevu.

Když už se někdo vydá na cestu.

Také si rádi přečtete tipy a zkušenosti z cest ostatních cykloturistů? Již roky dostáváne spoustu informací z cest které rádi zveřejňujeme.

<i class="fa-solid fa-camera" aria-hidden="true"></i><span title="Joachim Harbeck/photocompany">Joachim Harbeck/photocompany</span>
Joachim Harbeck/photocompany
Volle Koffer
©iStockphoto.com/anskuw

Převoz zavazadel ano či ne?

Ani individuální cykloturisté se nemusí zřeknout převozu bagáže. Musí ho ale objednat min. 24hod. předem a musí se vejít do itineráře transferu. Tzn. že si předem rezervuje i ubytování , protožepřevozce bagážemusí vědtě kde vyzvednout a složit bagáž. Ten kdo zamýšlí nějakou spontánní zastávku by si raději měl vézt svou bagáž s sebou.

Familie-Badsee