mapa & GPS poloha předpověď počasí
<i class="fa fa-camera" aria-hidden="true"></i><span title="Joachim Harbeck/photocompany">Joachim Harbeck/photocompany</span>
Joachim Harbeck/photocompany

Nárůst návštěvnosti Labské stezky během jarních koronavirových omezení

8.10.2020–31.12.2020

Letošní koronavirová omezení zásadním způsobem zasáhla celý sektor cestovního ruchu. Omezení otevírací doby se negativně podepsalo na návštěvnosti většiny turistických cílů v ČR, propady návštěvnosti eviduje i většina ubytovacích a stravovacích služeb. V době nouzového stavu a karantény spojené s omezením svobody pohybu, zavřenými školami a většinou obchodů, bez řady dalších služeb a se spoustou pracovníků převedených na „home office“ klesla nutnost i potřeba cestovat. A zároveň se změnila preference, pokud jde o jednotlivé druhy dopravy. Jednou z mála bezpečných možností trávení volného času na čerstvém vzduchu zůstala právě cyklistika.

Již několik let provádí společnost Partnerství, o.p.s. ve spolupráci s kraji pravidelný monitoring návštěvnosti Labské stezky automatickými sčítači v devíti lokalitách ve všech krajích s výjimkou Pardubického.

Na jednotlivých měřených profilech Labské stezky byl zaznamenán v období 1. 3. - 31. 5. 2020 značný nárůst počtu cyklistů ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. O cca 25% více cyklistů projelo lokalitami Velké Březno v Ústeckém kraji, Dolní Beřkovice ve Středočeském kraji a Kuks a Smiřice v Královéhradeckém kraji. Téměř poloviční nárůst cyklistů zaznamenaly sčítače z obcí Věkoše a Vysoká n. L. u Hradce Králové a o více než 60% vyšší počet cyklistů hlásí sčítač z Roudnice n. L. Bližší informace o návštěvnosti Labské stezky jsou dispozici na webu Měření návštěvnosti.

Aktuální počty uživatelů Labské stezky samozřejmě nevypovídají o celkovém propadu cestovního ruchu především pak o poklesu počtu zahraničních cykloturistů v ubytovacích zařízeních podél Labské stezky v letošním roce. Zejména ve velkých městech byl propad tržeb z cestovního ruchu značný.