Čím méně bagáže, o to větší je požitek z cyklodovolené! I tady platí tzv. Cibulový princip: mnoho lehkých, kompatibilních dílů oblečení raději než silné vrstvy oblečení. Podle principu cibule byste měli nosit 3 vrstvy oblečení. První vrstva je spodní prádlo, zde se doporučuje nosit funkční prádlo. Ten kdo se rychle zpotí by neměl nosit bavlněné prádlo. Druhá vrstva má především izolovat tělo a nejvhodnějším materiálem je fleece, který je lehký a dobře chrání tělo proti chladu zvenčí. Třetí a poslední vrstva chrání proti povětrnostním vlivům. Má zastavit vítr a déšť a nedopustit ochlazení těla. Při volbě oblečení na kolo doporučujeme se důkladně poradit u specializovaného prodejce či na online-shopech ještě před samotnou dovolenou.

Doporučené vybavení

  • Cyklistická přilba: doporučujeme vzít si přilbu. Na to, jaký typ se poraďte s vaším cykloprodejcem, pokud helmu nosíte, měla by vám dobře padnout.
  • Cyklokalhoty: cyklokalhoty jsou povinným vybavení pro všechny co vydrží v sedle déle než 3 hodiny. Bude se vám jednoduše sedět pohodlněji na vypolstrovaných kalhotech. I látka, z které jsou kalhoty vyrobené rychleji schne a nelepí se na kůži jako bavlna.
  • Boty: Sportovní obuv vs. Obuv na kolo – čím tvrdší podrážka, tím lépe se přenáší síla. Ve speciální obuvi pro MTB se dá i dobře chodit. Jet můžete koneckonců i v teniskách, jen vás to bude stat větší námahu.
  • Rukavice: Rukavice na kolo by měly být vybaveny na vnitřní straně měkkým polštářkem abych chránily dlaně. Kromě toho vám nasklouzne ruka ze řidítek a chrání též při případném pádu.
  • Brýle: Brýle na kolo – ztmavené proti slunci + ochranný filtr proti muškám za soumraku. Můžete se vybavit buď dvojemi brýlemi nebo brýlemi s výměnnými skly.
  • Spodní prádlo: Při volbě spodního prádla na dálkovou cykloturistiku by jste měli upřednostnit především funkčnost. Vhodné, pohodlné spodní prádlo odvádí pot bez toho, že by ochlazoval tělo.
  • Tričko: i u trička by se mělo používat funkčních materiálů. Bavlněná trika rychle sají pot a s časem ztěžknou a rychleji ochlazují tělo.
  • Mikina: mikina představuje v cibulovém principu druhou vrstvu a nejvíce vhodný materiál je fleece, který lehce a rychle schne a nezchlazuje tělo.
  • Větrovka: větrovka by měla nabízet i optimální ochranu proti povětrnostní vlivům ať děšti či větru.