Každý si musí pro sebe zvolit to správné kolo. Na delší tůry se doporučuje vybavit kolo i blatníky a dynamem s pevným osvětlením. Pokud jedete jen na jednodenní výlet postačí běžné městské kolo. Pokud ale plánujete častěji vícedenní cyklodovolenou s veškerým vybavením, je výhodou pořídit se speciálně vybavené kolo. Pokud byste si takové kolo nechtěli sami pořizovat nebo se chtěli vyhnout zpátečnímu transportu kola, je dobrou alternativou půjčit si kvalitní kolo.

Důležitá je poloha těla při šlapání: rovná záda, natažené nohy – určitě si nechte pro nastavení sedla pro delší výlety poradit vaším cykloprodejcem.

Základní vybavení

cyklo zámek, náhradní duše, láhev na vodu, pumpička a lepení, nářadí, hadřík, náhradní lanka do brzd a přehazovačky

Rohy

Rohy – pro všechna horská kola či kola s rovnými řídítky. Můžete si uvolnit ruce, změnit polohu držení řídítek. Anatomické tvárné gripy (bio grip) pruží, masírují, zmírňují uzavírání tepen.

Sedlo

Pokud sedlo opakovaně tlačí, vyměňte jej. „Na každý hrnec sedí poklička“ a to platí i pro sedlo. Obzvláště ženy by měly věnovat výběru správného sedla pozornost a třeba vyzkoušet i úzká, tvrdší sedla. Dobrý cykloprodejce Vám takové sedlo i zapůjčí, abyste si jej mohla náležitě vyzkoušet.

Pedály

Doporučují se pedály s klipsnami, protože pak nohy lépe táhnou a je menší riziko pádu. Ještě lepší jsou ale pedály s nášlapy, které se hodí pro cyklisty co jezdí 70–80 km za den či se pohybují v horském terénu. Lehce se z nich dostanete a pouhým zakliknutím se do nich opět nazujete. SPD systém je jistější než klasické klipsny a při nebezpečí pádu se z nich lehce dostanete.

nářadí

Přehled toho, co si vzít s sebou za nářadí naleznete zde.

Prohlídka kola před dovolenou

Otestujte ještě před samotnou dovolenou pláště, všechny šrouby a spojky, řazení, brzdy a také světla. Pokud si chcete ušetřit čas, přenechte tuto práci odborníkovi-mechanikovi.

Podél Labské stezky je spousta cykloservisů a i ubytovací a stravovací zařízení s certifikátem Cyklisté vítáni mají k dispozici základní nářadí na opravu kola. Přesto si vezměte i svoji základní nářadí vč. Náhradní duše či lanek na řazení a brzdy.

Cyklobrašny

Musíte dobře rozlořit váhu nákladu. Proto budete potřebovat dvě samostatné brašny (!) na zadní kolo a brašnu na řídítka pro věci, které musíte mít u ruky.

Nejen pro ty co najezdí na cyklodovolené tusíce kilometrů jsou určeny i přední brašny. Trochu se vám sice změní způsob jízdy, ale za to hned poznáte lepší rozložení váhy na kole.
Cyklobrašny by měly být vodotěsné, vyrobené z materiálu odolného vůči odření a které si můžete upevnit k nosiči na více místech. Vyplatí se tu koupit si kvalitní brašny např. od výrobce začínajícího na „O“ a jeho distributora v Česku. Další bagáž jako např. stan či spacák (uložený ve vodotěsném obalu) si můžete připevnit gumicuky na nosič.

Bezpečná jízda na silnici

Fixní světlo na každém kole! K tomu na zadní světle vybavené i diodou, které svítí, i když zastavíte na křižovatce. Dbejte na to, aby světla nezakrýval náklad. Jakmile se setmí, zapněte světla! Noste světlé oblečení s reflexními prvky. Žlutá bunda se sice rychle ušpiní, ale je dobře vidět. Reflexní pásky vám nepomohou, pokud jedete s plně naloženým kolem.

Tachometr

Je vhodný k orientaci času a odhadu jízdní doby. Pomůže i načasovat vhodnou pauzu: každé 2 hodiny.