Každý si musí pro sebe zvolit to správné kolo. Na Labské stezce pojedete většinou po zpevněném povrchu po asfaltu, šotolině, či lesních cestách. Čekají Vás ale i nezpevněné polní cesty a navigace. Nejvhodnějším typem kola je určitě trekkingové resp. krosové kolo, které se hodí na jakýkoliv druh povrchu. Samozřejmě jsou vhodná i MTB kola nebo gravel biky. Klasická silniční kola jsou vhodná jen pro dokončené úseky Labské stezky či po úseky trasované po silnicích.

Na delší tůry doporučujeme vybavit kolo i blatníky, nosičem s brašnami a světlem. Pokud jedete jen na jednodenní výlet postačí běžné městské či cestovní kolo. Pokud plánujete jezdit častěji na vícedenní cyklodovolenou s veškerým vybavením, je výhodou pořídit se speciálně vybavené kolo. Pokud byste si takové kolo nechtěli sami pořizovat nebo se chtěli vyhnout zpátečnímu transportu kola, je dobrou alternativou půjčit si kvalitní kolo u specializovaných půjčoven.

Důležitá je poloha těla při šlapání: rovná záda, natažené nohy – určitě si nechte s nastavením sedla pro delší výlety poradit vaším cykloprodejcem či servisem.

Základní vybavení

Kvalitní zámek na kolo, náhradní duše, láhev na vodu, pumpička a lepení, nářadí včetně montpák, hadřík.

Rohy/gripy

Zejména pro delší výlety a vícedenní putování na kole doporučujeme dopnit rovná řídítka o rohy/gripy. Můžete si díky tomu uvolnit ruce a měnit polohu držení řídítek. Anatomické tvárné gripy (bio grip) pruží, masírují, zmírňují uzavírání tepen. Dobrý efekt mají i při jízdě v terénu.

Sedlo

Pokud sedlo opakovaně tlačí, vyměňte jej. „Na každý hrnec sedí jiná poklička“ a to platí i pro sedlo. Obzvláště ženy by měly věnovat výběru správného sedla větší pozornost a vyzkoušet třeba i úzká, tvrdší nebo naopak široká sedla. Dobrý cykloprodejce Vám takové sedlo i zapůjčí, abyste si jej mohli náležitě vyzkoušet.

Pedály

Vhodné jsou co nejméně klouzavé pedály, na nichž noha dobře drží. Ještě větší stabilitu nohy pak zajišťují pedály s nášlapy, které se hodí i pro cyklisty co jezdí 70 - 80 km za den či se pohybují v horském terénu. Lehce se z nich dostanete a pouhým zakliknutím se do nich opět nazujete. SPD systém je jistější než klasické klipsny. Na Labskou stezku však jejich použití určitě není nutné.

Nářadí

Na cestu si s sebou vezměte alespoň následující (pokud možno kvalitní) nářadí: multiklíč ("vše v jednom") nebo samostatně centrklíč pro centrování kola, montpáky, sadu imbusů a nýtovačku řetězu.

Prohlídka kola před dovolenou

Zkontrolujte ještě před samotnou dovolenou pláště, všechny šrouby a spojky, řazení, brzdy a také světla. Pokud si chcete ušetřit čas, přenechte tuto práci odborníkovi v cykloservisu.

Podél Labské stezky je spousta cykloservisů a i ubytovací a stravovací zařízení s certifikátem Cyklisté vítáni mají k dispozici základní nářadí na opravu kola. Přesto si pro jistotu vezměte i svoje základní nářadí vč. náhradní duše, lepení a pumpičky.

Cyklobrašny

Lépe se na kole s bagáží jede, pokud dobře rozložíte váhu nákladu. Proto budete potřebovat dvě samostatné brašny (!) na zadní kolo a brašnu na řídítka či do rámu pro věci, které musíte mít při ruce.

Nejen pro ty, co najezdí na cyklodovolené tisíce kilometrů, jsou určeny i přední brašny. Trochu se vám sice změní způsob jízdy, ale za to hned poznáte lepší rozložení váhy na kole.
Cyklobrašny by měly být vodotěsné, vyrobené z materiálu odolného vůči odření a snadno čistitelného. K nosiči by měly být upevnění na více místech. Zejména pokud s bagáží jezdíte časteji vyplatí se koupit si opravdu kvalitní brašny. Další bagáž jako např. stan či spacák (uložený ve vodotěsném obalu) si můžete připevnit gumicuky na nosič.

Bezpečná jízda na silnici

Fixní světlo na každém kole! K tomu na zadním světle vybavené i diodou, která svítí, i když zastavíte na křižovatce. Dbejte na to, aby světla nezakrýval náklad. Jakmile se setmí, zapněte světla! Noste světlé oblečení s reflexními prvky. Žlutá bunda se sice rychle ušpiní, ale je dobře vidět. Reflexní pásky vám nepomohou, pokud jedete s plně naloženým kolem.

Tachometr

Je vhodný k orientaci času a odhadu jízdní doby. Pomůže i načasovat vhodnou pauzu cca každé 2 hodiny.