Vítr, směr větru

Na Labské stezce převažuje severo-západní proudění větru. Proto se doporučuje spíše jízda proti proudu řeky. Převýšení není s vyjímkou úseku Vrchlabí - pramen Labe velkou překážkou, pokud chete je ale jen českou část, doporučujeme začít od pramene Labe. Podívejte na tip zda jet po nebo proti proudu Labe.

Za děště

Jen málo cyklistů rádo jezdí v dlouhotrvajícím dešti. Přesto může dobré vybavení při jízdě v dešti pomoci.

Cyklopončo resp. pláštěnka má oproti kalhotám či bundě do deště tu výhodu, že se tolik při jízdě nepotíte.Na druhou stranu ale pocítíte silněji poryvy větrru. Je proto nejlepší jet v dešti s dobře padnoucí kapucou, která skrze malou škvíru u očí umožnuje dobrá výhled i do stran. Pláštěnku si přehodíte přes řidítka a uchytíte přišitým páskem. Zádní díl pláštěnky by měl mít dvě pásky, přivázené k tělu tak, aby pláštěnka neplápolala ve větru.
Oblečení z mikrovláken schne rychle. Boty a tedy i nohy zůstanou děle mokré a budou studit. Proti tomu se můžete bránit igelitovým sáčky či návleky navlečenými na boty. Dejte jen pozor pokud máte nášlapné pedály či klipsny!

Proti chladu

Rukavice by měly být vybavené i ochranou proti větru. Termo prádlo má mít zase ideálně i fleece vložku protože jak močový měchýř, tak ledviny jsou náchylné na chlad. Stejně tak přibalte i tlusté ponožky s vysokým podílem umělých vláken a eventuelně s ochranou proti větru, které jsou sice dražší, ale v zimě pomohou. Ručníky mají mnohé využití nejen k osušení hlavy, ale i uší, krku, šíje, třením pomáhají uvolnit ztuhlost šíje při dlouhých tůrách.

Proti slunci

Ještě zdravější než krém proti opalování je zahalení exponované části těla. Vzdušná košile s dlouhým rukávem chrání i proti muškám. Kšiltovka či basebolová čepice s ochranou krku v zadní části (ideálně ze síťoviny kvůli optimálnímu větrání), správně nasazená do čela a doplněná slunečními brýlemi poskytují ideální ochranu obličeje proti ostrému slunci.