Skip to content
mapa & GPS poloha  předpověď počasí
<i class="fa-solid fa-camera" aria-hidden="true"></i><span title=" "> </span>

Labská stezka druhou nejoblíbenější cyklotrasou Německa!

12.3.2024–30.11.2024

Dle nejnovějšího průzkumu cykloturistů německého cykloklubu ADFC Radreiseanalyse 2024 se Labská stezka a cykloturistika vůbec těší setrvávající oblibě u našich sousedů. Labská stezka se v uplynulém roce umístila na druhém místě nejpopulárnějších cyklotras hned za cyklostezkou kolem řeky Wesery.

Anketa Radreiseanalyse 2024, které se zúčastnilo více než 16.000 německých cykloturistů, potvrdila i stoupající význam panevropské sítě dálkových cyklotras EuroVelo a říčních stezek. Celá polovina z 10 nejpopulárnějších cyklotras Německa je zároveň i součástí tras EuroVelo (po Labské stezce např. vede část tras EuroVelo 4 a 7 či po Rýnské stezce trasa EuroVelo 15 a Dunajská stezka je součást EuroVelo 6) a všechny vedou podél řek či po pobřeží.

V roce 2023 vyrazilo podle ADFC na cyklistickou dovolenou (s minimálně 3 přenocováními) 3,6 milionu Němců, což představuje ve srovnání s rokem 2022 mírný pokles (8%). Na krátkou dovolenou (1 až 2 přenocování) vyrazilo na 7 milionů Němců a na jednodenní cyklovýlet na 36,4 milionů Němců. Nově se sledovala i kategorie dovolené s kolem, kdy cykloturistika nebyla hlavní náplní dovolené, na které pariticipovalo dalších 10,6 milionů německých občanů.

Mezi hlavními motivy pro cyklodovolenou uváděli respondentni především poznávání regionů a lidí či zdravotní a ekologické motivy. K příjezdu/odjezdu na cyklodovolenou použili dálkoví cykloturisté především vlak 38,2% resp. 40,6% a nejčastěji se ubytovali v hotelu 56,1% a pensionu 34,6%. Nejčastěji si rezervovali ubytování napřímo s ubytovacím zařízením 40,8% či přes rezervační platformy (booking.com či airbnb) 35,9%. Na svém putování se dálkoví cykloturisté orientují nejčastěji dle navigace 76% (nejčastěji Komoot, Google Maps, OSM či Outdooractive) a značení v terénu 74%.

Samotná cykloturistika v Německu generuje ročně na 10 miliard EUR (bez cyklovýletů) a průměrná útrata dálkového cykloturisty činí 117 EUR/den (u krátké dovolené dokonce 123 EUR/den), přičemž 53 EUR připadá na ubytování/noc a 28 EUR na stravování/den. Mezi cca 250 dálkovými cyklotrasami se těší největší oblibě říční stezky, které obsadily hned prvních 10 míst v žebříčku oblíbenosti mezi německými cykloturisty. Celých 40% cyklodovolených podnikli Němci v zahraničí (+7,9%) a to nejčastěji v sousedním Rakousku, Itálii či Francii, Nizozemí a Dánsku.