Skip to content
mapa & GPS poloha  předpověď počasí
<i class="fa-solid fa-camera" aria-hidden="true"></i><span title=" "> </span>

Cykloturistika tahounem cestovního ruchu v Německu

4.6.2024–30.9.2024

Německo není jen největší zemí v EU s 84,5 mil. obyvatel a největší evropskou ekonomikou, ale je i světovou jedničkou v cykloturistice. V příjmech z turismu pak Německu patří se 100 miliardami EUR celkově 6. místo v celosvětovém žebříčku (jedničkou je USA).

Cykloturistika dle průzkumu Radreiseanalyse 2024 generuje v Německu ročně na 10 miliard EUR (v této částce nejsou započítány příjmy z jednodenních cyklovýletů). Z toho krátké dovolené s 1 až 2 přenocováními vynesly mezi 2 - 3 mld. EUR a cyklodovolené s 3 a více přenocováními pak mezi 6 - 7 mld. EUR. Segment jednodenních cyklovýletů pak přinesl dalších 14 - 15 mld. EUR.

Téměř 40% německých cykloturistů se každoročně vydá do zahraničí, přičemž nejoblíbenějšími destinacemi jsou pro ně Itálie, Rakousko, Francie a Nizozemsko. Do Česka nejčastěji přijíždějí Němci ze spolkových zemí Bavorsko a Sasko a z Berlína a utratí průměrně 2.500 Kč za den.

Dalším důležitým krokem pro rozvoj cyklistické infrastruktury je nedávné založení Německé cykloambasády (The German Cycling Embassy). Tu tvoří instituce veřejného a soukromého sektoru z oblasti cyklistiky a zastoupeny jsou v ní například Ministerstvo pro digitalizaci a dopravu (BMDV), Asociace německého cykloprůmyslu ZIV, Sdružení podnikatelů Zukunft Fahrrad, Německá agentura pro životní prostředí (UBA) a Německý cykloklub (ADFC).