Aktuality

Novinky Českých drah pro cyklisty na rok 2016

Jaké novinky chystají České dráhy na rok 2016? Změny se týkají nejen nových vlaků, jejich výbavy, ale také ceny jízdného, která se dotkne převážně cyklistů.

Zdražování jízdenek pro kola ve vlaku se dotkne cykloturistů a jednodenních výletníků s kolem, zvýší se ale komfort a nabídka rychlíkových spojů a vlaků s přepravou kol na Labskou stezku.

Zatímco ceny běžných jízdenek se s novým jízdním řádem od 13. 12. 2015 příliš nezmění, zdražení můžeme čekat u skupinových celostátních a regionálních víkendových jízdenek a také za přepravu kol. Bude se jednat o 5 až 10 Kč v prvních třech kilometrových pásmech v závislosti na reálné poptávce. Pokud stála přeprava kola v pásmu 1-50 km 25Kč, zvýší se cena jízdného za kolo cca o 20-30%, v pásmu 101-150 km pak o 10-20%. Zvýšení ceny přepravného za jízdní kola (kterých se ročně přepraví na 1 milion) tak dopadne především na jednodenní výletníky s kolem v okolí městských aglomerací.
 
Naopak ČD zvýší komfort rychlíkových vagónů výměnou starších koženkových vozů v běžných rychlících za nové nebo modernizované soupravy. Nové nebo modernizované rychlíky nabídnou ve větší míře klimatizované prostory, světlý a přehledný interiér velkoprostorových oddílů, více míst pro jízdní kola a objemná zavazadla, moderní informační systém, elektrické zásuvky pro napájení drobné elektroniky a nové rychlíkové jednotky umožní Wi-Fi připojení k internetu.
 
Komfortnější spojení a větší přepravní kapacita na dálkových vlakových spojích

V roce 2016 budou do provozu uvedeny také modernizované vozy EuroCity pro spojení Prahy s Berlínem a Hamburkem, jichž budou moci využít cykloturisté směřujicí na Labskou stezku případně EuroVelo 7-Sluneční cyklotrasu mezi ČR a Německem. Modernizované vagóny budou vybaveny výkonnější klimatizací, Wi-Fi připojením k internetu nebo novými elektrickými zásuvkami včetně možnosti napájení elektronických zařízení přes USB konektory. Na linku Praha – Děčín – Berlín – Hamburk přibudou také nové vozy s místy pro vozíčkáře, dětským oddílem nebo s místy pro přepravu jízdních kol. Zlepší se i komfort na relacích do Plzně a Železné rudy (Stezka Železné opony – EuroVelo 13 a CT 3 Praha – Plzeň – Regensburg), do Hradce Králové a Trutnova nebo na jedné z nejvytíženější tratí s provozem cykloturistů mezi Prahou – Táborem a Českými Budějovicemi (Vltavská cyklistická cesta a EuroVelo 7 Praha – Drážďany – Linec), na Moravě pak např. mezi Brnem-Olomoucí a Šumperkem - na EuroVelo 9.