Aktuality

Labská stezka se probouzí

Koncem minulého roku byla dokončena nová naučná stezka z Děčína na Belvedér u Labské Stráně. Stezka Kaňon Labe byla vybudována z iniciativy Správy chráněné krajinné oblasti Labské pískovce proto, aby bylo poznávání regionu pro návštěvníky přívětivější.
Osm informačních tabulí představuje na fotografiích a kresbách typické zástupce místní fauny a flóry. Mnohdy se jedná o ohrožené, chráněné či vzácné druhy.
Na tvorbě tabulí se kromě zaměstnanců Správy podíleli i malíři Petr Nesvadba a historik David Skalický. Doufejme, že nová naučná stezka přispěje k většímu poznání jedné z nejcennějších částí CHKO Labské pískovce. Vždyť tento až 300 m hluboký kaňon je nejmohutnějším pískovcovým kaňonem v Evropě.


V Děčíně se 29. března oficiálně otevírá turistická sezona. Na oblíbenou via ferratu na Pastýřské stěně se však vydávají nadšenci už teď.
Stezka byla otevřena loni, vybudoval jí horolezec Karel Bělina. V loňské sezoně zde bylo 5 cest, letos jsou rozšířeny na 10, ta poslední se jmenuje Dráteník. Město, které budování cest financuje, i autor stezek se shodují na tom, že je třeba stále dělat něco nového, aby místo lákalo sportovce i opakovaně. O stezku byl v loňské sezoně velký zájem. Na vybavení, bez kterého je vstup na ferratu zakázán, se mnohdy stály fronty.
Výraznou změnou prošel s koncem zimy i vršek Pastýřské skály, kde lezecké cesty vrcholí. Zmizely odtud stromy, keře, nálety, takže je shora lepší výhled na Děčín a okolí.


Na plavbu po dolním Labi se mohou letos opět vydat turisté. Zatímco loni doprava nefungovala, letos se zahájí plavební sezona už 8. května.
Ve spolupráci s Labskou plavební společností se připravuje linka Ústí nad Labem – Litoměřice. Kratší plavby zajistí loď Marie z Vaňova. Jízdní řády už visí na webu Labské plavební společnosti. O prázdninách budou lodě plout každý den, na květen, červen a září jsou připraveny víkendové plavby. Mimo prázdninové měsíce se každý čtvrtek a pátek taky uskuteční okružní plavby kolem Masarykova zdymadla.

Fotogalerie