Aktuality

Německá cyklostezka vydělává stamiliony, česká stokrát méně

Lidovky.cz, 16. 8. 2014: Německo vydělá na Labské cyklostezce v přepočtu 1,4 miliardy korun za sezonu. I proto se Němcům investice do cyklostezek obecně vrátí v průměru za rok. V Česku se výdělek na trasách podél Labe počítá v řádu milionů. A návratnost investice? Tu zatím Česko spočítat ani neumí.
Labská cyklostezka měří téměř 1300 kilometrů - 900 kilometrů leží na území Německa, zbytek v Česku. Výdělky, tedy to, co cyklisté utratí za občerstvení či služby, těchto dvou úseků jsou však nesrovnatelné. V Německu se sčítají v řádech stovek milionů, v Česku jsou to jen desítky.

V Česku je 4,75 milionu lidí, kteří pravidelně jezdí na kole (tedy 52,7 % populace starší 15 let).

V Ústeckém kraji - jednom ze čtyř krajů, kterými Labská stezka v Česku prochází - vydělají na cyklistech za sezonu necelých 17 milionů korun. (Místní utratí za den v průměru 300 korun, cyklisté z jiného kraje či cizinci 500 korun.)

Kdyby byl výdělek ve všech krajích obdobný, znamenalo by to, že Labská stezka vydělá za sezonu necelých 70 milionů korun. V přepočtu na kilometr je to proto křiklavý rozdíl. Zatímco u západních sousedů vydělají na kilometru stezky přes 1,5 milionu korun, u nás je to asi 175 tisíc korun na kilometr za sezonu.

V Německu mají cyklisté lepší nabídku služeb, nabízí se jim spousta doprovodných aktivit. U nás je to zatím v zárodku," vysvětluje Zbyněk Sperat z Národní strategie rozvoje cyklistické dopravy.  Navíc je v Německu více dálkových cyklistů, kteří vyráží na kola na několik dní a pochopitelně tak více utratí," dodává.

A s tím souvisí i zmíněná návratnost investic do cyklostezek. „Česko zatím přínos investic do rozvoje budovaných cyklostezek spočítat neumí,“ uvedla Liběna Jarolímková, která koordinuje výzkum na Katedře cestovního ruchu na Vysoké škole ekonomické v Praze (VŠE). Ona a studenti se to snaží změnit, ve spolupráci s Nadací Partnerství, která je oficiálním koordinátorem Labské stezky v Česku.

Celý článek najdete na lidovkách.cz