Aktuality

Labská stezka opět korunována královnou německé cykloturistiky, stoupá zájem i o její českou část

Potvrzeno: Labská stezka byla na již 50. veletrhu cestovního ruchu ITB Berlín vyhlášena po 12. v řadě nejoblíbenější cyklostezkou v Německu! Zvítězila tak v cykloturistickém průzkumu německého cykloklubu ADFC (RadReiseAnalyse 2015) s velkým náskokem před cyklostezkou podél řeky Wesery a cyklostezkou údolím Ruhrtalu. Výrazně zabodovala i česká část Labské stezky, která v hodnocení německých cykloturistů obsadila 7. místo mezi 87 hodnocenými dálkovými cyklostezkami v zahraničí.

Cykloturistika je u našich sousedů čím dál populárnější, v loňském roce podniklo na 4,5 milionu německých cykloturistů dovolenou na kole s celkem 31,5 milionem přenocování. To je o 11% více než v předchozím roce a k tomuto číslu je nutné připočíst dalších 150 milionů denních cyklovýletníků. Cykloturisté v dle informací německého ministerstva hospodářství v roce 2015 utratili na 2,3 miliard EUR za ubytování, stravování či kulturu a cyklovýletníci 2,4 miliardy, celkový roční přínos německé cykloturistiky tedy činí 4,7 miliardy EUR. Nejpopulárnější formou cykloturistiky v Německu zůstává se 70% dálková cykloturistika především podél řek, hvězdicové výlet v jedné cyklistické destinaci tvoří cca 28 %. Na 80% dovolených si němečtí cykloturisté plánují sami, 10% připadá na organizované dovolené s cestovní kanceláří. Cykloturisté nejčastěji volí dovolenou na kole v délce trvání do 7 dnů (72% dotázaných), přes 20% německých cykloturistů však uvedlo délku dovolené na kole v rozmezí 8 až 14 dnů.

Německé dráhy DB přepravily v loňském roce v dálkové přepravě na 315.000 kol, vzrůstá i počet přepravených kol dálkovými autobusy (např. 65.000 kol u firmy MeinFernBus/FlixBus). Skoro třetina cykloturistů se dopravuje na stezku s využitím vlaku, téměř 20% na svém kole.

Česko zůstane mezi TOP 10 zahraničními destinacemi německých cykloturistů i v roce 2016
Pozitivní je i vývoj počtu cykloturistů u našich sousedů (85% cykloturistů z Německa plánuje alespoň jednu cyklodovolenou s min. 3 přenocováními i v letošním roce) a trend trávit zahraniční dovolenou v Evropě a ne příliš daleko od domova. Z toho by mělo profitovat i Česko, které je německými cykloturisty nejlépe hodnocenou destinací v rámci střední a východní Evropy a získalo 8. místo ve volbě zahraniční dovolené pro rok 2016. Nadále v kursu zůstanou dálkové cyklostezky podél řek a na významu získává i horská cykloturistika. K nejoblíbenějším trasám s využitím dálkových busů patří např. trasa Berlín-Drážďany-Praha-Vídeň.

Cyklistický průzkum ADFC se uskutečnil již po 17. a v průměru se jej účastní 6.000 německých obyvatel. Součástí prezentace výsledků průzkumu bylo i předání cen certifikovaným německým a zahraničním cyklotrasám. Jen v Německu je certifikováno dle ADFC ***** standardů na 12.000 km cyklotras a 34 konkrétních cyklostezek i cykloregionů. Prezentovány byly i novinky certifikace Bett+Bike (5.500 zařízení v Německu) s novou mobilní aplikací.

Kompletní výsledky průzkumu v němčině na: www.adfc.de/itb

Fotogalerie
  • IMG_2095_web.jpg

    0 1