Aktuality

Labská stezka oceněna na největším světovém veletrhu cestovního ruchu ITB Berlín

Již podesáté v řadě získala Labská stezka ocenění jako nejnavštěvovanější a nejoblíbenější cyklostezka v Německu. Letos toto ocenění, pravidelně předávané u příležitosti vyhlášení výsledků barometru cyklistiky a cykloturistiky RadReiseAnalyse a studie německého cykloklub ADFC, na veletrhu cestovního ruchu ITB Berlín převzal i český zástupce Labské stezky, vicepresident Evropské cyklistické federace z Nadace Partnerství, Daniel Mourek. Labská stezka se umístila s velkým náskokem (13% respondentů) před Mohanskou stezkou (6,4%) a stezkou podél Baltu (6,3%) či německou částí Dunajské stezky a Rýnskou stezkou.

Podle 2.350 respondentů z řad jak odborníků na cykloturistiku, tak samotných cykloturistů, si na Labské stezce nejvíce cení rozmanitou přírodu a památky, ale i přeshraniční rozměr této dálkové cyklotrasy. Důležitá pro ně je i nabídka certifikovaných služeb Cyklisté vítáni a Bett und Bike a nabídka turistických organizací v Německu i v ČR.

„Přestože ocenění patří především našim německým kolegům, jsme šťastni, že poté co se nám podařilo vydat již podruhé společného, oficiálního průvodce Labskou stezkou podél celého toku, se přes ničivé povodně z června 2013 naše stezka opět dostala na špici TOP cyklostezek. Je to ocenění i pro všechny partnery v Česku – kraje, města, agenturu CzechTourism, turistické destinace, informační centra i pro české cestovní kanceláře, přepravce kol a vybavení,“ dodal Daniel Mourek z Nadace Partnerství, který zastupoval Českou republiku i na slavnostním předávání v Berlíně.
 
Nejpopulárnější stezkou pro německé cykloturisty v zahraničí zůstává i nadále Dunajská stezka, z destinací pak Holandsko následované Rakouskem a v rámci Německa je stejně jako vloni s velkým odstupem nejoblíbenějším cyklodestinací sousední Bavorsko. Jako nejdůležitější pro výběr cykloturistické dovolené považují Němci kvalitní infrastrukturu, značení a vybavení stezky službami. Konkrétní destinaci či stezky vybírají na základě informací z internetu, cyklomap a průvodců a odborných časopisů, stále častěji se vybavují na cestu GPS. Asi 6% německých cykloturistů používá na dovolené pedelek, třetina cykloturistů by v budoucnu chtěla elektrokolo na své dovolené použit. Vloni bylo jen v Německu prodáno na 430.000 elektrokol. Téměř polovina příjezdů na Labskou stezku se odehrává díky příjezdu vlakem, v 2013 převezly německé dráhy DB na dálkových spojích na 258.000 kol a na mezinárodních spojích 53.000 kol (+2.000 oproti předchozímu roku). Zajímavé je, že díky liberalizaci přepravy osobní přepravy v Německu přispěly k přepravě kol i dálkové linkové busy, které převezly na 13.000 kol za rok (maximálně vždy 5 kol na autobus). V letošním roce by dopravce MeinFernbus.de měl přepravovat kola v 250 autobusech.
 
Novinky na Labské stezce v 2014
 
Kromě nového oficiálního cykloprůvodce Labskou stezkou, který provede návštěvníky podél celé 1270 km dlouhé trasy od pramene Labe až po Severní moře a aktualizovaného webu www.labska-stezka.cz přibude v nabídce do začátku cykloturistické sezóny i mobilní aplikace pro majitele chytrých telefonů. V Ústeckém kraji bude 15.-16. května slavnostně pro veřejnost otevřen nový úsek Labské stezky mezi Ústím n/L a Děčínem, čímž bude zprovozněna komfortní vícedenní etapa od hranice s Německem po Litoměřice téměř výhradně po samostatné cyklostezce.